TEKNİK TERİMLER

YONGA:
Kesilen, yontulan veya rendelenen bir şeyden çıkan parça, kamga.

YONGA LEVHA (SUNTA):
Vasıfsız, ince çaplı; çam, kayın, kavak vb. ağaç cinslerinden üretilen yonganın hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Odunlar, yongalama makinelerinde küçük parçalara bölünür. Kurutma fırınında belirli bir nem oranına indirilir ve eleme işleminden sonra tutkalla karıştırılır. Alt, orta ve üst olmak üzere tabakalar halinde serilir. Belirli bir sıcaklık ve basınç halinde preslenen malzeme, tutkalın reaksiyona girmesi ile “masif” bir malzeme haline gelir. Sonrasında zımparalanan levhalar, bekletildikten sonra tüketime sunulur.

MDF:
Medium Density Fiberboard = Orta Yoğunluktaki Lif Levha
MDF ağaç liflerinin sıcakta sertleşen reçine ile kaynaştırılması suretiyle levhalar halinde üretilen ahşap esaslı bir malzemedir. MDF üretimi, yonga levha üretimi ile benzerlik göstermektedir. Temel farkı; yonga levhada odunlar yonga haline gelirken MDF’de liflerine ayrılmaktadır.
Ormandan gelen odunlar yongalama makinesinde yongalanarak cips haline getirilmekte ve açık saha silolarında cinslerine göre depolanmaktadır (Çam, kayın, kavak vb. ağaç cinsleri kullanılmaktadır).
MDF’nin her noktasında liflerin eşit dağıtılması ve çok yoğun bulunuşu, levhanın her iki yüzünün olduğu kadar, kenarlarının da herhangi bir olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine imkân sağlamaktadır. MDF bu sayede pahalı ve detay isteyen parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF gerek boyamada gerekse dekoratif folyo ve ahşap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur.
Düzgün kalınlığı, makine ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, MDF’nin masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine olanak sağlar.

Preste basınç ve sıcaklık etkisiyle pasta istenen kalınlıkta MDF levhasına dönüşmektedir. Üretilen MDF pres çıkışında tartılmakta, ebatlandırılmakta ve kalite kontrol departmanına sevk edilmektedir.

MDFKAP= Tabii Ahşap Kaplamalı MDF
Yurtdışından ithal edilen tomruklar (oküme, eyong vb.) buharlama hücrelerinde yumuşatılarak kesilebilir hale gelmesi için buharlanır. Kalan kabukları soyularak makinelerde işlenmeye hazır hale getirilir.
Daha sonra soyma borusunda silindirik biçimde sürekli tarzda soyulan tomruklar kurutma işleminden sonra, yaprak biçiminde kesilerek kaplama haline gelir.
Yonga levha ve MDF tesisinde üretilen mamullerin bir ya da iki yüzüne kaplama tesisinde üretilen ağaç kaplamaların sıcak preste tutkal yardımıyla yapıştırılması ile elde edilir.

MELAMİN KAPLI YONGA LEVHA (MDFLAM ve SUNTALAM)
Zengin desen ve renk çeşidi ile sunulan MDFLAM ve SUNTALAM’lar yaşadığımız tüm mekânların dekorasyonunda, mutfak, banyo ve modüler mobilya üretiminde tercih edilerek beğeni ile kullanılır. Özel reçetelerle üretilen melaminli reçinelerle emprenye edilen dekor kâğıtları MDFLAM ve SUNTALAM üretilir. Emprenye esnasındaki kimyasal işlemler ile çizilmeye, yanmaya ve suya dayanıklı bir yüzey elde edilir. MDFLAM ve SUNTALAM’lar günün aktüel desen ve renklerinde oluşan zengin ürün yelpazesi ve yüksek kalitesi ile tüketicinin beğenisine sunulur.

MASİFPAN:
Kayın, meşe, çam, sapelli, ladin ve göknar ağaçlarından elde edilen kaliteli keresteler %8–12 oranına kadar kurutulur ve standart kalınlıktaki masif parçalar haline getirilir. Otomatik budak kesme makinesi ile tüm kusurlarından arındırılan ağaç parçaları finger point teknolojisi ile birleştirilerek MASİF levhalar elde edilir ve mamul üretimine hazır hale getirilir.

E1 KALİTELİ YONGA LEVHA:
Levhaların yapımında kullanılan E3 tutkalı kanserojen madde ihtiva etmektedir. Bu nedenden E1 standartlarında, kanserojen madde içermeyen ve sağlığa zarar vermeyen tutkallardan üretilmiş yonga levha kullanımı önem arz etmektedir.

LAMİNAT TEZGÂH:
İçi yeşil sunta veya MDF olabilir, üstü yanmaz, çizilmez, leke tutmaz, laminat levha kaplıdır. Fiyatı bir hayli uygundur. Temizlemesi kolay pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.
Avantaj: Renk alternatifi mevcuttur. Bakımı kolaydır ve dayanıklıdır.
Dezavantaj: Çatlak ve soyulma durumunda tamir edilmeleri neredeyse imkânsızdır.

MERMER TEZGÂH:
“Bilimsel” anlamda mermer, kalker ve dolomitik kalkerlerin ısı ve basınç altında başkalaşıma uğrayarak kristalleşmesi sonucu oluşmuş metamorfik bir kayaçtır. Mermerlerin kimyasal bileşimlerinde büyük oranda kalsiyum karbonat, daha düşük oranlarda magnezyum karbonat ve silisyum dioksit, ayrıca pigment olarak da değişik metal oksitleri bulunmaktadır. Saf oldukları zaman yarı saydam ve beyaz renktedirler. Fakat yabancı maddelerin ve özellikle maddesel oksitle ön tesiriyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmer ve siyah renkli olabilmektedirler. Bünyelerinde bazen rastlanan değişik renklerdeki damarlar, taşlara hayranlık uyandıran bir görüntü kazandırdığı gibi, kıymetlerini de arttırmakta; dekorasyon ve süsleme işlerinde özellikle bu çeşit mermerler tercih edilmektedir.
Özellikleri yukarıda belirtilen “hakiki (kristalin) mermerler” dünya üzerinde ağırlıklı olarak Alp Kuşağı, Ege Adaları, Anadolu Yarımadası, İran, Pakistan ve Hindistan (Himalayalar)dan Çin’e kadar uzanan alanda bulunmaktadır. Ayrıca metamorfik masifler içinde yeralan mermerler, masiflerin bulunduğu yerlerde (Kanada, İsveç, Anadolu, Urallar-Sibirya, Güney Afrika, Güney Amerika ve Avustralya) görülmektedir.
Avantaj: su ve ısı geçirmez, hoş görünür.
Dezavantaj: Pahalıdır, gözenekli bir yapıya sahiptir, profesyonel olarak cilalanmadığı sürece lekelenebilir, çizilebilir.
Genellikle Afyon mermeri kullanılır. Dezavantajı iyi cilalansa bile leke tutar, ısıdan etkilenip çizilebilir. Klasik görünümden vazgeçemeyecek olanların tercihidir.

MERMERİT TEZGAH:
Mermerit nedir? Mermerit yapım aşamaları...
1- Mermer tozu ve polyester mikserde karıştırılır.
2- Karışım kalıplara dökülen bu hamur.
3- Reaksiyon sonrasında karışım yavaş yavaş kurur.
4- İşlemin sonunda elde edilen malzemeye MERMERİT (yani Döküm Mermer) denir.
Mermerit ve Mermer Farkı Mermerit ve Mermeri Karşılaştıralım
Mermerit hafiftir, mermer ise ağırdır.
Mermerit montajsız tek parçadır, mermer ise montajlı çok parçalıdır.
Mermerit üretimi hızlıdır, mermer üretimi yavaştır.
Mermerit özel ebat ve şekillerde kolayca üretilebilir, mermerde ise zordur.
Mermerit'in Kullanım Alanları ve Bakımı
Mermerit üzerine dökülen asit, yağ, yoğurt suyu, kola, çay, limon suyu ve asitli temizleyiciler gibi dış etkenlerden etkilenmez. Sıvıları kesinlikle emmez, yüzeyinde gözeneksiz olduğundan leke oluşturmaz, kir, bakteri ve mikrop oluşumuna izin vermez.
Mermerit malzemesinin ana hammaddesi mermer tozu ve polyester olmasına rağmen, ayrıca içerisine eklenebilecek renk pastaları, ayırıcı ve jelkot gibi ek malzemelerle çeşitleri arttırılabilir. Mermeritten imal edilen mutfak tezgahları ve banyo lavabolarının arka tarafı kalın, ön dudağı ve evye kısmının tek parça oluşu sebebi ile sıvı sızdırması yapmadığı için ahşap mutfak ve banyo dolaplarının sıvıdan dolayı zarar görmesini, açılmasını ve şişmesini önler. Diğer mermer ürünlerinde yapıştırma olduğu için, sızma olasılığı çok yüksektir. Mermeritte yapıştırma ve ek yeri yoktur. Bundan dolayı zamanla arka süpürgeliğin, ön ile kenar dudaklarının oynaması, açılması ve evye kısmının tezgahtan ayrılıp aşağı düşmesi gibi bir problemlerle karşılaşılmaz.
Kalıptan çıkarıldığında yüzeyi parlak ve pırıl pırıldır. Estekik ve şıktır. Cilalamaya gerek yoktur. Rengi yıllar geçsede solmaz ve parlaklığını kaybetmez. Mutfağınıza, banyo dolaplarınıza ve fayanslarınıza uygun, istenilen renk seçeneklerinde üretilebilir. Hatta müşterinin isteğine göre özel renk çalışması bile yapmak mümkündür. Granit (grapol) ve mermer (onix) görünümünde de üretilebilir.
Ürünlerin imalatı esnasında, malzemenin havası alındığından dolayı, ürünlerde çatlama ve hava boşlukları olmaz. Polyester bazlı üretim olduğu için, kasılmadan dolayı kırılma yapmaz. Esneme payı mermere göre daha fazladır. Bu yüzden çok sağlam ve dayanıklıdır.
Mermeritler 220°c ısıya kadar (direk temaslar hariç) dayanıklı ürünlerdir.

GRANİT TEZGÂH:
GRANİT ÖZELLİKLERİ
Granit, yerkürenin milyonlarca yıl süren jeolojik oluşum dönemlerinde kuars, feldispat ve mika gibi çeşitli minerallerin birleşmesiyle oluşmuş doğal magma kayalarıdır.
Bileşimindeki bu minerallerin oluşturduğu dokusuyla sağlam bir yapıya ve zengin renk skalasıyla estetik görünüme sahip olan granit, tarih boyunca aranılan, yeryüzünün en sert ve dayanıklı yapı malzemesi olmuştur.
Günümüzün en dayanıklı ve estetik yapı malzemesi olan granit, zengin renk ve doku çeşitliliğine sahiptir. Kolay temizlenebilir oluşuyla da iç ve dış mekânlarda kullanılabilecek en işlevsel ve sağlıklı malzemedir.
Ülkemizde 90'lı yılların başında, yaygın olarak kullanıma giren granit, tüm bu avantajları nedeniyle, özellikle büyük proje uygulamalarında kullanılmaktadır
Granit tezgâhlar
Mutfak tezgâhınızı yenilerken düşündüğünüz en son şey para ise tezgah malzemesi olarak graniti tercih edebilirsiniz. Mutfağa şık bir hava veren bu malzeme en mütevazı mutfakları bile güzel bir görünüme kavuşturur.
Avantaj: Isıyı izole eder, hoş renk seçenekleri bulunur, uzun ömürlü ve dayanıklıdır.


Sert Yüzeyli Tezgâhlar
Adından da anlaşılacağı gibi sert yüzeyli tezgâhlar sağlamdır ve yüzeyinde oluşabilecek çizikler zımparalanarak düzeltilebilir. Bu tip tezgâhlar Avonite ve Dupont Corian gibi firmalardan siparişiniz doğrultusunda ısmarlanabilir.
Avantaj: Renk ve desen çeşitleri mevcuttur. Tek parçadır (ek yeri yok) ve lekelere karşı dayanıklıdır.
Dezavantaj: Yüzeye zarar verebilecek sıcak tencere ve lekelere karşı zayıftır; göreceli olarak pahalıdır.


ÇİMSTONE ÖZELLİKLERİ
Çimstone, kuvars esaslı polyester reçine bağlayıcılı bir tür kompoze taştır. Çimstone'un %92-95'ini doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan Kuvars oluşturur. Hemen hemen hiçbir asitten ve bazdan etkilenmeyen, alev almayan, 7 Mohs sertlik derecesi ile yüksek çizilme ve aşınma dayanımı gösteren Kuvars'ın sahip olduğu tüm üstünlükleri kullandığı teknoloji sayesinde aynen yüzeylere taşıyan Çimstone, banko, tezgâh, zemin, cephe gibi her tür yüzey için mükemmel bir malzemedir.
Çimstone, her zevke ve ihtiyaca uygun ürünler sunar.
Çimstone, aşınma dayanımı yüksek, leke tutmayan, sağlıklı ve sınırsız renk alternatifli özel bir yüzey kaplama malzemesidir.
DAYANIKLIDIR
Yüksek Aşınma Dayanımına Sahiptir: Mohs cetvelindeki değerlere göre sertliği ile elmasın sertlik derecesine yaklaşan kuvars sayesinde Çimstone metal veya benzeri malzemelerle çizilmez, yoğun sirkülasyon olan alanlarda bile yüksek aşınma dayanımı gösterir.

Kırılmaz, Eğilme ve Darbe Dayanımı Yüksektir: Üretim teknolojisi ve kullanılan hammaddeler Çimstone'a yüksek darbe ve eğilme dayanımı kazandırır. Kesim ya da nakliye işleri sırasında çatlamaz, kırılmaz.
HİJYENİKTİR
Sıvı Emmez:Su emme katsayısı %0.05 gibi son derece düşük bir orandadır. Bünyesine sıvı kabul etmeyen Çimstone, bu özelliği sayesinde leke tutmaz. ’un yüzeyinde bakteri üremesi gerçekleşmediği, yüzeyin çok kolay temizlenebildiği ve temizlik sonrası mikrobiyolojik hijyen açısından tamamen güvenli olduğu raporlanmıştır.

Kılcal Çatlak Barındırmaz: Çimstone homojen ve kompakt bir yapıya sahiptir. Kılcal çatlak bulunmayan dokusu mikro organizmaların üremesine izin vermez, mikrop barındırmaz.
Hijyen Raporuna Sahip Tek Yüzey Kaplama Malzemesidir: LGA Qualitest GmbH adlı Alman Ürün Analizi ve Güvenilirliği Merkezi tarafından gerçekleştirilen hijyen tetkiki sonucunda, küf mantarları ve dirençli bakterilere maruz bırakılmış Çimstone hijyen raporunu almayı başarmış tek yüzey kaplama malzemesi olup, üzerinde yiyeceklerin hazırlanacağı en güvenilir yüzeyi sunar.
KOLAY TEMİZLENİR
Çimstone parlaklığını kuvarsın doğal ışıltısından alır. Sonradan parlatma gerektirmez. Suda çözülen nötr bir deterjan temizlik için yeterlidir, polisaj (yerinde silim) gerektirmez. Bu nedenle temizlik giderlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlar.
ASİT VE BAZLARDAN ETKİLENMEZ
Çimstone, asit ve bazların yıpratıcı etkilerine karşı yüksek dayanım gösterir. Bu nedenle kimyasalların yoğun kullanıldığı laboratuvar ortamlarında bile güvenle kullanılır.
Çimstone uygulanan banko ve tezgâhlarda limon, zeytinyağı, sirke, şarap ve benzeri maddeler leke yapmaz, kolaylıkla temizlenir.

z.